Kiedy będą widoczne pierwsze rezultaty zabiegu zwalczania cellulitu?

image

Rezultaty zabiegu na cellulit: kiedy mogę się ich spodziewać? Czy mogę pozbyć się cellulitu w ciągu jednej sesji?

To jedne z najczęstszych pytań zadawanych w każdym gabinecie medycyny estetycznej:

 • "Kiedy zobaczę rezultaty mojego zabiegu na cellulit?".

 • "Czy zobaczę rezultaty już dziś?"

 • "Ile zabiegów na cellulit potrzebuję?"

 • "Czy mogę pozbyć się cellulitu w ciągu jednej sesji?".

 • "Czy wszyscy uzyskują (takie same) rezultaty?".

To całkiem naturalne, że jesteś podekscytowany widząc szybkie rezultaty swojego zabiegu estetycznego, niezależnie od tego, czy jest to zabieg przeciwstarzeniowy, zabieg usuwania cellulitu itp.

Żyjąc w świecie szybkiego tempa, gdzie natychmiastowa gratyfikacja jest uważana za coś normalnego, ludzie chcą widzieć rezultaty wszystkiego, czego się podejmują, tak szybko, jak to możliwe - najlepiej wczoraj.

Zobaczmy jednak, na ile realistyczne są takie oczekiwania i czego tak naprawdę można się spodziewać po zabiegach na cellulit.

W przypadku redukcji cellulitu nie ma czegoś takiego jak natychmiastowa gratyfikacja

Jak ze wszystkim w życiu, rzeczy potrzebują czasu, aby zaistnieć. Przynajmniej tak jest, jeśli chcemy mówić o długotrwałych rezultatach, a nie o tymczasowych sztuczkach dla naiwnych i płytkich. Dotyczy to wszystkiego - od nauki języka obcego, przez budowanie masy mięśniowej, walkę z trądzikiem, redukcję cellulitu, po dosłownie wszystko.

Ciało potrzebuje czasu, aby się zmienić, zwłaszcza w przypadku czegoś takiego jak cellulit, który w większości przypadków rozwija się od dziesięcioleci. Dlatego naiwnością jest oczekiwanie rezultatów w ciągu kilku minut, jednej sesji czy nawet 2-3 sesji.

Ta naiwność ośmiela tych śmiesznych Instagramowiczów, którzy obiecują rezultaty w ciągu 1-4 sesji i co drugi dzień publikują na swoim koncie fałszywe zdjęcia przed i po.

No cóż...

Ile zabiegów na cellulit będzie mi potrzebnych?

 • W przypadku zabiegów na cellulit, które "działają" (zdecydowana większość z nich nie działa), w większości przypadków dla uzyskania dobrych rezultatów konieczne jest przeprowadzenie 6-12 sesji.

 • Czasami niektóre kobiety mogą być zadowolone z 3-4 sesji (lekkie przypadki i/lub umiarkowane oczekiwania).

 • Inne mogą potrzebować około 20-24 sesji (silny cellulit i/lub perfekcjonistki, które wiele wymagają od siebie i/lub od zabiegu).

 • Ale ogólnie rzecz biorąc, niewiele kobiet jest zadowolonych z 3 sesji i niewiele jest niezadowolonych z 12.

 • (Oczywiście, szczęście/zadowolenie ze wszystkiego jest subiektywne i zależy także od perfekcjonizmu/oczekiwań i punktu wyjścia/silności).

 • Co więcej, w niektórych bardzo ciężkich przypadkach nawet 24 sesje nie przyniosą zadowalających rezultatów i w takich przypadkach dobrze jest poinformować klientkę o tej rzeczywistości, aby mogła podjąć świadomą decyzję.

 • Oczywiście, w przypadku zabiegów, które "nie działają", rezultaty nigdy nie będą widoczne lub będą widoczne bardzo powoli, co sprawi, że cały wysiłek nie będzie wart zachodu.

 • (Temat "zabiegów na cellulit, które działają/nie działają" jest obszerny i wymaga osobnego artykułu, ale powiedzmy w skrócie, że obecnie najskuteczniejsze zabiegi to głęboko działająca radiofrekwencja o dużej mocy i głęboko działające ultradźwięki o dużej mocy).

Tak wygląda rzeczywistość w terenie, z dala od złudzeń i szumu rozpowszechnianego w tabloidach, artykułach "influencerów", marketingowych błyskotkach klinik i różowych okularach Instagrama.

Czas i powtarzająca się stymulacja

Jak już wspomnieliśmy, nie można oczekiwać, że coś, na co trzeba było czekać rok, pięć, dziesięć czy dwadzieścia lat, zniknie w ciągu jednej sesji. To po prostu nie działa w ten sposób i ktokolwiek obiecuje cudowne i/lub długotrwałe rezultaty w ciągu 1, 2, 3 lub nawet 4 cudownych - i zazwyczaj bardzo drogich - sesji, po prostu kłamie.

W niektórych przypadkach, jak np. w przypadku masażu limfatycznego, okładów z glinki itp., można zaobserwować pewne natychmiastowe, ale tymczasowe rezultaty w wyglądzie niektórych rodzajów cellulitu (tych, które charakteryzują się dużą retencją wody), dzięki odprowadzeniu nadmiaru wody.

Jednak zabiegi te nie pomagają w żaden sposób organizmowi w odprowadzaniu nadmiaru wody w przyszłości, a więc mówimy tu o tymczasowej sztuczce lub chwilowej uldze, która trwa kilka dni i którą trzeba powtarzać co tydzień przez całe życie.

Co więcej, zabiegi te działają tylko w przypadku cellulitu "przekrwionego", a nie w przypadku cellulitu "tłuszczowego", "włóknistego" czy "luźnej skóry". Te aspekty cellulitu, tj. nadmierne nagromadzenie tłuszczu w skórze właściwej, zwłóknienie lub luźna skóra, wymagają powtarzanych stymulacji (powtarzanych zabiegów), aby mogły ulec zmianie. Ponadto wymagają czasu, aby różne procesy fizyczne zachodzące w organizmie mogły zajść. Mówiąc o czasie, mamy na myśli tygodnie, a nie minuty.

Jak wszyscy wiedzą, ciało nie buduje mięśni z dnia na dzień ani po jednej sesji na siłowni. Aby zbudować mięśnie i zwiększyć ich siłę, potrzebuje zarówno wielokrotnych sesji ćwiczeń, jak i czasu.

Podobnie organizm nie zwiększy produkcji kolagenu i elastyny w ciągu jednej nocy lub po jednej sesji, niezależnie od tego, ile zapłacimy za zabieg i jak sławny jest lekarz nadzorujący jego przeprowadzenie.

(Całkiem słusznie, lekarze nie wykonują takich zabiegów samodzielnie, ponieważ są zbyt zajęci świadczeniem bardziej lukratywnych usług medycznych/chirurgicznych, więc zazwyczaj zatrudniają do ich wykonywania personel obsługujący maszyny).

Redukcja cellulitu/ujędrnianie skóry to jedna z dziedzin, w której pieniądze nie są w stanie zapewnić komuś natychmiastowej satysfakcji, nawet jeśli ktoś pławi się w miliardach $$$, ££ czy €€€.

Podobnie, organizm nie naprawi istniejącej tkanki kolagenowej w ciągu jednej nocy lub po jednej sesji; nie rozbije tkanki bliznowatej w ciągu jednej nocy lub po jednej sesji; nie opróżni komórek tłuszczowych z całej ich zawartości w ciągu jednej nocy lub po jednej sesji; nie zmniejszy liczby komórek tłuszczowych w ciągu jednej nocy lub po jednej sesji.

Niektóre zabiegi, takie jak radiofrekwencja o dużej mocy i głębokim działaniu, mogą powodować pewne natychmiastowe napięcie skóry (ze względu na skurcz kolagenu), a jednocześnie być może opróżniać tkanki z nadmiaru wody (w zależności od tkanek). Jednak nawet w takich przypadkach, aby rezultaty były długotrwałe, konieczne są powtarzane zabiegi, wykonywane w ciągu kilku tygodni, a nie dni.

Superdrogie, jednorazowe "cudowne" zabiegi nic nie dadzą

Jeśli więc zobaczysz na Instagramie "fotograficzny dowód" niesamowitych rezultatów po piętnastu minutach od jednej sesji walki z cellulitem, możesz być pewna, że zdjęcia (i osoba przeprowadzająca zabieg) są fałszywe.

Ciało potrzebuje zarówno powtarzających się bodźców, jak i czasu, aby się zmienić. Nie daj się nabrać na szumne informacje o natychmiastowych cudach po 1, 2, 3 lub nawet 4 sesjach.

A więc, jeśli zabieg "działa", po ilu sesjach zobaczę pierwsze rezultaty?

W przypadku skutecznych zabiegów na cellulit rezultaty zaczynają pojawiać się po około 3-4 sesjach. Biorąc pod uwagę, że skuteczne zabiegi na cellulit są dość intensywne, nie można przeprowadzić ich wszystkich w ciągu jednego tygodnia - rozsądne jest rozłożenie ich w czasie raz lub dwa razy w tygodniu.

Ponieważ większość kobiet jest zbyt zajęta, aby poddawać się zabiegom częściej niż raz w tygodniu, mówimy tu o 3-4 sesjach w ciągu 3-4 tygodni, aby zobaczyć pierwsze długotrwałe rezultaty.

Oczywiście, zdarzają się wyjątki i niektóre klientki zaczynają zachwycać się zabiegiem już po jednej lub dwóch sesjach, a następnie zachwycają się nim również w dłuższej perspektywie, ale jest to raczej wyjątek niż reguła. Oczywiście w takich przypadkach zazwyczaj wystarczy 6 sesji (w zależności od stopnia zaawansowania cellulitu).

Są też przypadki bardziej uporczywe, w których do uzyskania pierwszych właściwych, długotrwałych rezultatów konieczne jest przeprowadzenie 6 sesji. Oczywiście w takich przypadkach do uzyskania zadowalających rezultatów może być potrzebne 12 sesji - a nawet więcej w cięższych przypadkach cellulitu.

Wyniki różnią się w zależności od osoby - i to jest normalne.

Oczywiście, tak jak w każdym innym przypadku, wyniki uzyskane w wyniku konkretnego zabiegu mogą się znacznie różnić w zależności od osoby. Wynika to z kilku czynników:

 • stopień zaawansowania cellulitu

 • ogólnego stanu zdrowia i metabolizmu danej osoby

 • oczekiwania (realistyczne / nierealistyczne)

 • dieta, ćwiczenia, palenie, ogólny styl życia

 • nieznane/nieoczekiwane czynniki (niczego biologicznego nie można dokładnie przewidzieć ani zagwarantować).

Kto najlepiej reaguje na leczenie?

Po 20 latach pracy w branży i przeprowadzeniu kilku tysięcy zabiegów nadal nie potrafię przewidzieć, kto zareaguje na leczenie szybciej, a kto wolniej.

Niektóre przypadki początkowo wyglądają na trudne i podstępne, a mimo to można w ich przypadku zaobserwować szybkie i imponujące wyniki, podczas gdy inne wyglądają na łatwe, a mimo to obserwujemy w ich przypadku powolne postępy. Oczywiście są też wszystkie odcienie szarości pomiędzy nimi. Rzeczy nie są czarno-białe.

Są jednak kobiety, które osiągają szybsze rezultaty i są to zazwyczaj te, które są bardzo aktywne i bardzo rygorystycznie podchodzą do zdrowego odżywiania, nie piją i nie stosują antykoncepcji hormonalnej.

Z drugiej strony są też takie, u których postępy są powolne, na przykład te, które przychodzą do kliniki z babeczką czekoladową w ręku (tak, to się zdarza) lub opowiadają o tym, jak bardzo się upijają w każdy weekend (tak, to też się zdarza).

Zauważyłem również, że powyżej 60. roku życia postępy są powolne, choć zdarzało mi się osiągać świetne wyniki z klientami w wieku 65, a nawet 70 lat.

 

Podsumowując...

W przypadku bardzo niewielu zabiegów, które rzeczywiście "działają":

 • możesz zauważyć pewne rezultaty już po pierwszej sesji, ale...

 • najprawdopodobniej potrzebne będą 3-4 sesje, aby zobaczyć pierwsze długotrwałe rezultaty

 • najprawdopodobniej będziesz potrzebować 6-12 sesji, aby być zadowolonym

 • w powyższych stwierdzeniach konieczne jest określenie "najprawdopodobniej", ponieważ niczego biologicznego nie da się dokładnie przewidzieć - wyniki mogą być bardzo różne u różnych osób

 • Ponadto, nawet po zastosowaniu najlepszego leczenia na świecie, pacjent może nie być zadowolony, jeśli

  • nadal robisz rzeczy, które pierwotnie spowodowały cellulit (np. źle się odżywiasz, pijesz, palisz, za dużo siedzisz, nie ćwiczysz, stosujesz antykoncepcję hormonalną itp;)

  • masz nierealistyczne oczekiwania

  • Twój cellulit jest poważny

  • jesteś w wieku powyżej 60-65 lat

  • oraz, sporadycznie, z powodu innych znanych i nieznanych czynników.

Należy więc dołożyć wszelkich starań w zakresie diety, ćwiczeń i stylu życia, a jednocześnie poddać się około 6-12 sesjom, aby uzyskać jak największą satysfakcję.