12 pokarmów i składników odżywczych dla nóg, które zwalczają zatrzymywanie wody w organizmie

image

Jak odtruć i udrożnić nogi przed latem

Nogi, uda i biodra mogą stać się przekrwione, opuchnięte i wzdęte z powodu nadmiaru jedzenia, alkoholu i braku aktywności po okresie świątecznym, a także w lecie, gdy nadmiar ciepła zwiększa retencję wody.

Podróż samolotem o każdej porze roku, wraz z całym związanym z nią brakiem aktywności i niezdrowym odżywianiem, również negatywnie wpływa na krążenie i dość często prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie oraz obrzmiałych, wzdętych nóg.

Jest jednak wiele rzeczy, które możesz zrobić, by w naturalny sposób utrzymać nogi w jak najlepszej formie. Niektóre pokarmy i składniki odżywcze mogą przynieść cenną ulgę i pomóc w utrzymaniu lekkich i zdrowych nóg.

Poniżej przedstawiamy 12 najlepszych produktów żywnościowych i składników odżywczych, które pomogą Ci zachować zdrowe nogi przez cały rok.

Tłuste ryby i olej rybny

Dostępne również w wersji wegańskiej, pomagają utrzymać naczynia krwionośne w doskonałej formie, a czerwone krwinki w elastyczności, a także zwalczają stany zapalne, pomagając w ten sposób utrzymać krążenie i zdrowe nogi w upalne lato.

Kurkuma i kurkumina...

...jej aktywny składnik, są znane ze swojego działania przeciwzapalnego i stanowią idealne uzupełnienie tłustych ryb/oleju rybnego. Kurkumę można dodawać do smoothie, zup i prawie wszystkich potraw, a kurkumina jest dostępna jako suplement.

Kasztanowiec zwyczajny i escyna...

...jej aktywny składnik, mają długą historię stosowania przeciwko zatrzymywaniu wody w organizmie i jako środki poprawiające krążenie. Dostępne w formie suplementu we wszystkich dobrych sklepach ze zdrową żywnością.

Owoce jagodowe...

...zawierają polifenole, o których wiadomo, że chronią funkcjonowanie żył i wspomagają mikrokrążenie. Najlepsze są jagody i jeżyny, ale dosłownie wszystkie owoce jagodowe są doskonałą letnią przekąską, zarówno dla zdrowia nóg, jak i jako smaczne orzeźwienie w gorący letni dzień.

Rutyna i hesperydyna...

...zawarte w owocach cytrusowych i w formie suplementów, mają również długą historię stosowania jako środki poprawiające krążenie, a hesperydyna jest nawet zawarta w lekach na ciężkie nogi w Europie.

Witamina C...

...ma kluczowe znaczenie dla zdrowia naczyń krwionośnych i znajduje się w pomidorach, owocach cytrusowych oraz kilku innych owocach i warzywach, a także w suplementach.

Witamina K2...

...jest również znana z tego, że wspomaga zdrowie naczyń krwionośnych. W przeciwieństwie do witaminy K1, która występuje w warzywach liściastych, witamina K2 jest dostępna w odpowiednich ilościach tylko w serach twardych, wątrobie, innych mięsach i japońskim sfermentowanym produkcie sojowym zwanym natto.

Białko...

zwykle nie kojarzy się ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem nóg, ale biorąc pod uwagę, że skóra i naczynia krwionośne zbudowane są z białka, rozsądnie jest dostarczać go sobie w odpowiedniej ilości, aby móc naprawiać skórę i naczynia krwionośne. Większość kobiet nie spożywa wystarczającej ilości białka z powodu unikania przez nie mięsa, ale dzięki ogromnemu wyborowi wysokiej jakości smacznych wegańskich i serwatkowych proszków proteinowych dostępnych w dzisiejszych czasach, nie ma wymówki, by mieć niedobór białka.

Jedna łyżka stołowa mielonych nasion chia lub lnu...

...zawsze z dwoma dużymi szklankami wody raz lub dwa razy dziennie, gwarantuje wyeliminowanie większości przypadków zaparć - bez środków przeczyszczających, ziół, irygacji jelita grubego czy rekolekcji "detoksykacyjnych" - a do tego jest o wiele tańsza. Zaparcia są główną przyczyną zatrzymywania wody w organizmie i słabego krążenia w nogach, a także prowadzą do gromadzenia się toksyn w organizmie. To niewybaczalne, zwłaszcza w upalne lato.

Woda...

...nie jest sama w sobie pokarmem, ale odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowego i dobrze funkcjonującego układu limfatycznego i pomaga zapobiegać zaparciom. Latem niezbędne są dwa litry wody dziennie.

Ekstrakty z kory sosny czerwonej i gotu kola (centella Asiatica)...

...mają bardzo dobrze zbadane właściwości pobudzające krążenie i są dostępne jako suplementy w Internecie lub w sklepach ze zdrową żywnością.

Centella asiatica - najlepsze "zioło na nogi"

Istnieje wiele badań na temat poprawiających krążenie właściwości flawanoli kakaowych...

...dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości "kakao w proszku o wysokiej zawartości flawanoli" (dostępne w sklepach ze zdrową żywnością lub w internecie), które po zmieszaniu z wysokiej jakości białkiem serwatkowym w proszku, odrobiną wanilii i stewii, dla smaku, tworzy cudownie orzeźwiający koktajl. A tak przy okazji, unikajcie rozkoszowania się 70% czekoladą, myśląc, że "jest zdrowa": 30% z niej to czysty cukier, który jest najgorszym wrogiem Twoich nóg.

12 najlepszych "niskokalorycznych" pokarmów i składników odżywczych

Tak więc mamy: 12 wspaniałych składników odżywczych i pokarmów, które pomogą Ci zachować lekkie, świeże i zdrowe nogi.

Połącz to z typowymi poradami dla ciężkich nóg (trzymanie nóg w pozycji uniesionej w nocy, ciepły i zimny prysznic na nogi, regularne pływanie, ćwiczenia na płycie wibracyjnej, regularne masaże), a będziesz przygotowany, by stawić czoła reszcie zimy i powitać wiosnę i lato z lżejszymi, gładszymi i zdrowszymi nogami.